Türkçe
English
Deutsch
Alüminyum Ekstrüzyon Profil
Anasayfa / Alüminyum

Belli bir kesite sahip olan (bu kesitin şekil düz veya amaca uygun değişik olabilir) ve kesit/boy oranı küçük olan başka değişle, boyu eninde çok fazla olan şekillendirilmiş malzemeler “profil” olarak tanımlanır. Profil üretim için birçok metal gibi alüminyum da haddeleme (çekme) veya ekstrüzyon metodu ile işlenir. Ancak, karmaşık şekilli profil için en çok kullanılan metot “ekstrüzyon”dur.

Ekstrüzyon ile üretilen alüminyum profillerin kullanma sahaları;

Nakliye araçları (otomobil, gemi, tren, metro ,uçak ve uzay araçlar)

Mimari uygulamalar ve inşaat sektörü (binaların cephe kaplama sistemleri (fasad) pencereler, kapılar ,çeşitli kontrüksiyonlar)

Elektrik endüstrisi

Makine ve ekipman imali

Kimya ve gıda endüstrisinde,

ALÜMİNYUMUN PROFİLLERİN ANODİK OKSİDASYONU (ELOKSAL)

Mimari amaçla üretilen alüminyum profillerin görünüş bakımından cazibeli olmaları tercih edilir. Kullanım yerinden uzun yıllar görünüm ve renginin bozulmaması istenir. Gerçekte, alüminyum kendi tabiatı icabı var olan tabii oksit tabakası, alüminyumu ona hiçbir işleme gerek kalmadan yıllarca korozyona karşı korursa da, bu tabakanın(ki 1-2 mikron kalınlıktadır) kalınlığının daha da artırılarak (10-25 mikron) görünüm korunması garantiye alınır. Bu işlem İngilizce kökenli “anodik oksidasyon” (anodizing,anodic, oxidation) veya Almanca kökenli “ eloksal” (eloxal) olarak tanınır. Bu yazımızda, her iki ifadede aynı şekilde kullanılmaktadır.

Anodik oksidasyon yapılması elektrolitik bir işlemdir ve birçok metotları vardır. Prensipte, alüminyum profiller, asitli bir elektrolit çözünme ve uğrar ve profilin yüzeyinde bir oksit tabakası oluşur. Bu tabaka cam gibi saydamdır. Alüminyum, korozyondan koruyan bu tabakadır.

ALÜMİNYUM PROFİLLERİN BOYANMASI:

Alüminyum yüzeyine boya tatbikinden önce, yüzeyin temizlenmesi ve boyanın iyi yapışması için hazırlanması gerekir. Bu işlem sırasında, yüzeye korozyonu önleyici bir özellik de kazandırılır. Kromat veya kromat+fosfat karışımı eriyikler, alüminyum profil ve levhaların mimari uygulamalarında tercih edilirken; alüminyum-çelik kompozit malzemelerde çinko-fosfat bileşikleri kullanılır. Bu işlemlerden sonra elekrostatik toz boya ile değişik renklerde boyama işlemi yapılır.

ALÜMİNYUM ve GELECEK:

Teknoloji ve endüstri geliştikçe alüminyum kullanımı da artmaktadır. Daha hafif, daha sağlam, daha verimli, daha uzun ömürlü ve daha ekonomik ürünler için tercih edilmektedir. Uzay araçları dahil olmak üzere taşıt araçları, ambalaj, köprüler+elektrik nakil hatları inşaat ve diğer mühendislik uygulamalar için alüminyum vazgeçilmez bir metaldir. Alüminyum endüstrisi: yeni teknolojik gelişmeler, üretim tasarım için AR-GE çalışmalarına devam etmektedir.

Jules Varne'in Dediği Gibi Alüminyum:

GÜMÜŞÜN PARLAKLIĞINA

ALTININ ASALETİNE

DEMİRİN SAĞLAMLIĞINA

BAKIRIN UYSALLIĞINA

CAMIN ESTETİĞİNE

RAHAT İŞLENEBİLİRLİĞİNE

KOLAY BULUNABİLİRLİĞİNE

DEMİRİN ÜÇ KATI HAFİFLİĞİNE

‘sahiptir.

FORMAL Alüminyum
O.S.B. 35. Cadde No:27 38070 Melikgazi / Kayseri
T. : 0 352 322 15 55 - F. : 0 352 322 15 65
©2015 FORMAL Alüminyum - All Rights Reserved
                                           web tasarım medyatör